top of page

Ciecz nienewtonowska, czyli coś dla zmysłów

Zaktualizowano: 2 lut 2022Płyn nienewtonowski to każdy płyn, który nie spełnia hydrodynamicznego prawa Newtona. Najprościej mówiąc jest to ciecz, która w zależności od oddziaływania na nią zachowuje się jak płyn albo ciało stałe.

Tak więc wykonując szybkie ruchy i używając odpowiedniej siły możemy ulepić z niej kulkę, a gdy przestaniemy oddziaływać, masa po prostu się rozpłynie.

Wykonanie cieczy nienewtonowskiej jest dziecinnie proste. Wystarczy do zimnej wody dosypać mączkę ziemniaczaną i dokładnie wymieszać. Przepisy mówią o proporcjach 1:1, ale najlepiej zrobić "na oko", by ciecz miała odpowiednią gęstość. Do przygotowania takiej ilości jak na filmie wykorzystaliśmy niecały kilogram mączki.

Dla uatrakcyjnienia i większej stymulacji zmysłów do naszej cieczy dodaliśmy aromat zapachowy (olejek spożywczy), odrobinę barwnika i drobny brokat.

Masa nie jest toksyczna, więc mogą się nią bawić także maluchy. Oczywiście lepiej, żeby jej nie smakowały, bo mogą się przytrafić rewolucje żołądkowe 😅

Dla urozmaicenia zabawy szukaliśmy zatopionych w cieczy kamyków i guzików. W ten sposób można wzbogacić zabawę o rozwijanie dodatkowych umiejętności, jak np. liczenie. My oczywiście stawialiśmy na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych💬

Zabawa cieczą nienewtonowską ma szereg zalet. Po pierwsze stymuluje układ nerwowy do prawidłowego odbioru bodźców dotykowych, rozwija małą motorykę, obniża napięcie mięśniowe, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija koncentrację i kreatywność.

Zabawa jest raczej z tych brudzących, ale nie obawiajcie się. Ciecz szybko wysycha i łatwo ją uprzątnąć po prostu odkurzając.

Po skończonej zabawie masę można przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Posłuży wtedy do kilku zabaw. Pamiętać jednak trzeba, żeby przed kolejną zabawa chwilę wcześniej wyjąć, aby się ogrzała.

Udanej zabawy 😄


Jeśli podobają Ci się moje posty, zostaw po sobie ślad - polub, skomentuj lub udostępnij. Zachęcam Cię również do subskrybowania bloga - będziesz mieć pewność, że nie ominą Cię nowe informacje.

Comments


bottom of page