top of page

Kolory i symbole autyzmu


Na portalach społecznościowych zrobiło się dzisiaj niebiesko. To wspaniale, że tak wiele osób jest świadomych istnienia spektrum autyzmu. Jedni wiedzą mniej, inni więcej, ale o to chodzi, by tego dnia i miesiąca zwrócić uwagę tych, którzy jeszcze nic nie wiedzą lub myślą, że wiedza ta nie jest im potrzebna, bo patrząc na statystyki, każdy ma szansę spotkać na swej drodze osobę w spektrum.

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ten dzień został formalnie ustanowiony przez ONZ 18 grudnia 2007 r., więc pierwsze oficjalne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbyły się 2 kwietnia 2008 roku. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat autyzmu i położenia kresu dyskryminacji i uprzedzeń jakich często doświadczają osoby w spektrum.

Dzisiaj jednak głównie o symbolach i ich znaczeniu, bo okazuje się, że jest ich całkiem sporo i niekoniecznie są one akceptowane przez wszystkie osoby w spektrum.


Dlaczego niebieski?

Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się

w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.

Organizacja Autism Speaks zachęca wszystkich w ten dzień do noszenia niebieskich ubrań lub używania niebieskich świateł. Kampania nosi nazwę Light It Up Blue - Zaświeć się na niebiesko i ma być rozpoznawalnym symbolem autyzmu. Akcja rozpowszechniła się niemal na cały świat. W wielu polskich miastach instaluje się niebieskie światła na budynkach użyteczności publicznej, a liczne placówki organizują niebieski dzień.

Niebieski kolor ma symbolizować uczucie spokoju i akceptacji w świecie, który czasami może być bardzo głośny i trudny dla osób w spektrum.


Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym symbolem autyzmu jest element układanki , jednokolorowy lub tęczowy. Ten symbol istnieje od 1963 roku i używa go wiele organizacji, w tym Autism Speaks, Autism Society i wiele innych.

Symbol puzzla ma jednak wielu przeciwników, zwłaszcza wśród samorzeczników, którzy uważają, że ​​symbolizuje on niedopasowanie do oczekiwań społecznych i kręgów społecznych.Alternatywa dla puzzli zaproponowana przez Art of Autism, to symbol nieskończoności - w odcieniach tęczy lub w jednolitym kolorze. Symbol nieskończoności może reprezentować matematykę i zamiłowanie do liczb, coś, co łączy wiele osób ze spektrum autyzmu. Może również oznaczać inkluzywność i integrację osób z autyzmem z neurotypowym społeczeństwem, ponieważ znak nie ma początku ani końca.


Motyl to stosunkowo nowy symbol autyzmu i jest alternatywą dla tradycyjnego i kontrowersyjnego puzzla.

Symbolizuje piękno w różnorodności, zmianę w swoim czasie i ciągły rozwój. Osoba w spektrum może nie rozwijać umiejętności zgodnie z ustalonymi harmonogramami kamieni milowych, ale będzie się rozwijać. Motyl jest pozytywnym symbolem tego typu zmian. To także symbol wskazujący na piękno innej perspektywy.

Wstążka z puzzlami została przyjęta w 1999 roku jako uniwersalny znak świadomości autyzmu. symbol ten jest znakiem udostępnionym przez organizację Autism Society.

Wstążka świadomości autyzmu ma odzwierciedlać złożoność spektrum autyzmu. Różne kolory i kształty reprezentują różnorodność osób ze spektrum i ich rodzin. Jasność wstążki sygnalizuje nadzieję — nadzieję, że dzięki zwiększonej świadomości autyzmu oraz dzięki wczesnej interwencji i dostępowi do odpowiednich usług/wsparcia, osoby z autyzmem będą wieść pełne życie, zdolne do interakcji ze światem na własnych warunkach.


Tak więc widzisz, że symboli i kolorów autyzmu jest tak wiele, jak wielka jest różnorodność osób ze spektrum. Każdy z nas może utożsamiać swoje myślenie o autyzmie z innym symbolem. Moje odczucia najlepiej oddaje symbol motyla, bo uważam, że każdy ma w sobie piękno bez względu na to, jak odmienny sposób wyrażania siebie prezentuje.

Jednak bez względu na to, który symbol rezonuje z Tobą osobiście, pamiętaj, że dzisiejszy dzień to nie tylko symbol na fejsie, i że założenie niebieskiej bluzki, to znacznie za mało.

Niech ten dzień, a może i cały miesiąc, będzie krokiem w stronę osób w spektrum. Poszukaj informacji o autyzmie, zainteresuj się działalnością organizacji w Twojej okolicy, posłuchaj samorzeczników - oni wiedzą najlepiej, czego potrzebują. Jeśli wiesz dużo, podziel się swoją wiedzą z innymi. A przede wszystkim daj świadectwo empatii, szacunku i tolerancji. Zauważ potrzeby i wspieraj, również rodziny osób z autyzmem.

I żyj tak, jakby Dzień Autyzmu trwał cały rok.

133 wyświetlenia
bottom of page