top of page

Kolory i symbole autyzmu


Na portalach społecznościowych zrobiło się dzisiaj niebiesko. To wspaniale, że tak wiele osób jest świadomych istnienia spektrum autyzmu. Jedni wiedzą mniej, inni więcej, ale o to chodzi, by tego dnia i miesiąca zwrócić uwagę tych, którzy jeszcze nic nie wiedzą lub myślą, że wiedza ta nie jest im potrzebna, bo patrząc na statystyki, każdy ma szansę spotkać na swej drodze osobę w spektrum.

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ten dzień został formalnie ustanowiony przez ONZ 18 grudnia 2007 r., więc pierwsze oficjalne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbyły się 2 kwietnia 2008 roku. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat autyzmu i położenia kresu dyskryminacji i uprzedzeń jakich często doświadczają osoby w spektrum.

Dzisiaj jednak głównie o symbolach i ich znaczeniu, bo okazuje się, że jest ich całkiem sporo i niekoniecznie są one akceptowane przez wszystkie osoby w spektrum.


Dlaczego niebieski?

Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się

w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.

Organizacja Autism Speaks zachęca wszystkich w ten dzień do noszenia niebieskich ubrań lub używania niebieskich świateł. Kampania nosi nazwę Light It Up Blue - Zaświeć się na niebiesko i ma być rozpoznawalnym symbolem autyzmu. Akcja rozpowszechniła się niemal na cały świat. W wielu polskich miastach instaluje się niebieskie światła na budynkach użyteczności publicznej, a liczne placówki organizują niebieski dzień.

Niebieski kolor ma symbolizować uczucie spokoju i akceptacji w świecie, który czasami może być bardzo głośny i trudny dla osób w spektrum.


Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym symbolem autyzmu jest element układanki , jednokolorowy lub tęczowy. Ten symbol istnieje od 1963 roku i używa go wiele organizacji, w tym Autism Speaks, Autism Society i wiele innych.

Symbol puzzla ma jednak wielu przeciwników, zwłaszcza wśród samorzeczników, którzy uważają, że ​​symbolizuje on niedopasowanie do oczekiwań społecznych i kręgów społecznych.Alternatywa dla puzzli zaproponowana przez Art of Autism, to symbol nieskończoności - w odcieniach tęczy lub w jednolitym kolorze. Symbol nieskończoności może reprezentować matematykę i zamiłowanie do liczb, coś, co łączy wiele osób ze spektrum autyzmu. Może również oznaczać inkluzywność i integrację osób z autyzmem z neurotypowym społeczeństwem, ponieważ znak nie ma początku ani końca.


Motyl to stosunkowo nowy symbol autyzmu i jest alternatywą dla tradycyjnego i kontrowersyjnego puzzla.

Symbolizuje piękno w różnorodności, zmianę w swoim czasie i ciągły rozwój. Osoba w spektrum może nie rozwijać umiejętności zgodnie z ustalonymi harmonogramami kamieni milowych, ale będzie się rozwijać. Motyl jest pozytywnym symbolem tego typu zmian. To także symbol wskazujący na piękno innej perspektywy.

Wstążka z puzzlami została przyjęta w 1999 roku jako uniwersalny znak świadomości autyzmu. symbol ten jest znakiem udostępnionym przez organizację Autism Society.

Wstążka świadomości autyzmu ma odzwierciedlać złożoność spektrum autyzmu. Różne kolory i kształty reprezentują różnorodność osób ze spektrum i ich rodzin. Jasność wstążki sygnalizuje nadzieję — nadzieję, że dzięki zwiększonej świadomości autyzmu oraz dzięki wczesnej interwencji i dostępowi do odpowiednich usług/wsparcia, osoby z autyzmem będą wieść pełne życie, zdolne do interakcji ze światem na własnych warunkach.


Tak więc widzisz, że symboli i kolorów autyzmu jest tak wiele, jak wielka jest różnorodność osób ze spektrum. Każdy z nas może utożsamiać swoje myślenie o autyzmie z innym symbolem. Moje odczucia najlepiej oddaje symbol motyla, bo uważam, że każdy ma w sobie piękno bez względu na to, jak odmienny sposób wyrażania siebie prezentuje.

Jednak bez względu na to, który symbol rezonuje z Tobą osobiście, pamiętaj, że dzisiejszy dzień to nie tylko symbol na fejsie, i że założenie niebieskiej bluzki, to znacznie za mało.

Niech ten dzień, a może i cały miesiąc, będzie krokiem w stronę osób w spektrum. Poszukaj informacji o autyzmie, zainteresuj się działalnością organizacji w Twojej okolicy, posłuchaj samorzeczników - oni wiedzą najlepiej, czego potrzebują. Jeśli wiesz dużo, podziel się swoją wiedzą z innymi. A przede wszystkim daj świadectwo empatii, szacunku i tolerancji. Zauważ potrzeby i wspieraj, również rodziny osób z autyzmem.

I żyj tak, jakby Dzień Autyzmu trwał cały rok.

457 wyświetleń

1件のコメント


Mam ASD. Puzzel, puzzle mi nie przeszkadzają jako symbol. Są ok. Nie rozumiem, skąd moda na "neuroróżnorodność" i tęczowe kolory jako symbol autyzmu, oraz usilne i natrętne (w mediach społecznościowych) przyklejanie do autyzmu homoseksualizmu. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Łączenie jednego z drugim jest bardziej krzywdzące dla autystów niż jakiś niebieski puzzel. Przez takie wypowiedzi samorzeczników moje wysiłki, by mieć jakieś koleżanki (jestem kobietą) są jeszcze bardziej utrudnione. Jestem jeszcze bardziej izolowana kiedy się przyznaję do ASD: inne kobiety boją się, że jestem lesbijką i unikają mnie nie tylko dlatego, że jestem niezrozumiała ze względu na spektrum. Wyobcowanie do kwadratu. A mądrzą się neorotypowi walczący o prawa osób z ASD i wygadani Aspergerowcy.

Jakoś Ci (aspergerowcy i osoby z ASD) ,…

いいね!
bottom of page